Akademie věd ČR - Akademie věd ČR

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


logo-1918-2018.png

 
Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.
Národní 1009/3
110 00 Praha 1

+420 221 403 111
 
IČ: 60457856

DIČ: CZ60457856

 

ID datové schránky:

6vtfr9w

 

Důležité odkazy

gs_logo_w256.jpg23_6_11_Letni_skola_pamatnik_Vitkov_foto_skys_x26x_resize.jpgMazanek_logo.pnglvicek.png

 

Karina Movsesjan – nejlepší mladá vědkyně Evropy

Osmnáctiletá studentka Karina Movsesjan, která se loni zúčastnila stáže projektu Otevřená věda v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, získala prestižní ocenění v soutěži pro nejlepšího mladého evropského vědce. Její biochemický výzkum by mohl v budoucnu pomoci s léčbou rakoviny.

 

Karina Movsesjan se narodila v Kyrgyzstánu a v roce 2016 absolvovala stáž Otevřené vědy, v jejímž rámci studovala především protein RAD 51. Během ročního výzkumu zjistila, že když je tento protein nakažený rakovinou, ztrácí schopnost chránit buňky při jejich rozmnožování. Nechráněné buňky nakažené rakovinou při své replikaci dále mutují, čímž se mění jejich vzhled. Léčba, která platila na jejich původní podobu, na ně už nefunguje. Své poznatky shrnula v práci DNA packaging in living cells: in vitro and in silico studies of DNA compaction, kterou v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vedla Valery Andrushchenko.

Studentka biochemie na Masarykově univerzitě v Brně se může pochlubit již několika vědeckými cenami – mj. Českou hlavičkou nebo hlavní cenou v soutěži Intel ISEF. Prestižní soutěže EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) se letos v estonském Tallinnu zúčastnilo více než 120 studentů, kteří poměřili své schopnosti v přírodních, technických i humanitních oborech. Součástí ocenění je nejenom finanční odměna, ale i stáže v mezinárodních výzkumných organizacích. Češi se soutěže účastní již od roku 2000.

Cílem Otevřené vědy , projektu Akademie věd ČR, je mj. umožnit studentům získat cenné zkušenosti z vědecké praxe a nadchnout je pro vědeckou práci. Nové stáže na rok 2018 vypisujeme v průběhu letošního podzimu. Podrobnější informace naleznete na webových stránkách .

 Připravil: Luděk Svoboda, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR,

 

 

 

 

Zdroj: http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/Karina-Movsesjan-nejlepsi-mlada-vedkyne-Evropy/

3. 10. 2017