Akademie věd ČR - Akademie věd ČR

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


logo-1918-2018.png

 
Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.
Národní 1009/3
110 00 Praha 1

+420 221 403 111
 
IČ: 60457856

DIČ: CZ60457856

 

ID datové schránky:

6vtfr9w

 

Důležité odkazy

gs_logo_w256.jpg23_6_11_Letni_skola_pamatnik_Vitkov_foto_skys_x26x_resize.jpgMazanek_logo.pnglvicek.png

 

Óda na radost pro Akademii věd

Stejně jako v loňském roce patřil i letos závěrečný koncert sezóny Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK zaměstnancům Akademie věd ČR. Ve Smetanově síni Obecního domu zazněla Beethovenova Devátá symfonie a Dvořákova kantáta k oslavě boží Te Deum laudamus.

 
Hvězdou večera byla sopranistka Lise Lindstromová a vyhlášený Houston Symphony Chorus z USA, kteří přijali pozvání pražského orchestru. Koneckonců právě Američané si skladbu Te Deum kdysi u Dvořáka objednali a sám skladatel ji při premiéře v říjnu 1892 v New Yorku dirigoval.
Ve druhé části koncertu zazněla Symfonie č. 9 d moll op. 125 „s Ódou na radost“, poslední dokončená symfonie Ludwiga van Beethovena s neobvyklým prvkem – sborovým zpěvem. Óda na radost se stala hymnou Evropské unie a Rady Evropy.
 
„Jak hudba, tak věda jsou součástí kultury jakéhokoliv národa. Zatímco hudba odráží a snaží se pochopit tento svět pomocí prožitků, ve vědě se snažíme svět pochopit pomocí zkoumání a logického myšlení. Myslím si, že tyto dva aspekty se velice dobře doplňují,“ uvedla před zahájením předsedkyně Akademie věd ČR prof. Eva Zažímalová.
 
Ředitel Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Daniel Sobotka prozradil, že také příští rok bude „závěrečný abonentní koncert sezóny uspořádán ve spolupráci a pro Akademii věd ČR“.
 
Záštitu pražskému koncertu, který se konal 15. června 2017, poskytla velvyslankyně Finské republiky v ČR J. E. Helena Tuuri. Dirigentem byl její krajan Pietari Inkinen.
 
 
 
Připravil: Odbor akademických médií SSČ AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Odbor akademických médií SSČ AV ČR
 
 
 
 

 

19. 6. 2017